Dažniausiai užduodami klausimai
Neradote naudingos sau aktualios informacijos? Užduokite klausimą
Prisijungti prie Elektroninių paslaugų portalo galite internetiniu adresu https://epaslaugos.ird.lt/login bei patvirtindami savo asmens tapatybę.
Asmens tapatybė yra patvirtinama:
- Naudojantis elektroninio parašo sertifikatu, skirtu identifikavimuisi.
- Per elektroninės bankininkystės sistemas.
Elektroninius dokumentus ADOC formatu (pasirašytus el. parašu), galite peržiūrėti naudodamiesi viešai prieinamomis elektroninių dokumentų sudarymo ir tikrinimo paslaugomis bei elektroninio parašo tikrinimo priemonėmis atlikdami tokius veiksmus:
- atsisiųskite dokumentą (failą) (ADOC) ir išsaugokite savo kompiuteryje;
- atverkite naršyklėje vieną iš žemiau esančių nuorodų ir, naudodamiesi nuorodose pateikta informacija, pasirinkite išsaugotą ADOC failą:
https://www.archyvai.lt/lt/paslaugos_53/adoc-dokumentai.html
https://www.epaslaugos.lt/adoc/validator
- peržiūrėkite siunčiamų dokumentų turinį.
Portalu užsisakius elektroninę pažymos ar išrašo formą, elektroninė pažyma ar išrašas pasirašytas elektroniniu parašu, pateikiamas elektroniniu būdu per Elektroninių paslaugų portalą. Pažyma ar išrašas nesiunčiamas elektroniniu paštu.
Pildant Registro pažymos ar išrašo gavimo tikslą, nurodoma kokiam tikslui reikalinga registro pažyma ar registro išrašas (pvz. „dėl dalyvavimo viešųjų pirkimų procedūroje“, „dėl medžiotojo bilieto išdavimo“, „dėl įsidarbinimo apsaugos darbuotoju“).
Siekiant gauti Registro pažymą, dėl asmens atitikties Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo 30 straipsnio 1 dalyje nustatytiems reikalavimams, prašyme nurodomas tikslas „dėl darbo susijusio su vaikų priežiūra“.
1. Nuo kada QR kodas bus išduodamas?
Asmenys dėl QR kodo išdavimo į Informatikos ir ryšių departamentą gali kreiptis nuo 2025 m. sausio 1 d.
2. Kur turėtų kreiptis asmuo, kuriam reikalingas QR kodas? Kokį prašymą ir dokumentus reikia pateikti?
Asmenys, siekiantys gauti QR kodą, kreipiasi į Informatikos ir ryšių departamentą šiais būdais:
a) pateikdami užsakymą QR kodui suteikti, prieš tai pasinaudoję asmens tapatumo nustatymo paslauga per Elektroninius valdžios vartus ir prisijungę prie Informatikos ir ryšių departamento elektroninių paslaugų portalo adresu https://epaslaugos.ird.lt;
b) atvykę į Informatikos ir ryšių departamentą ir pateikdami: užpildytą ir pasirašytą nustatytos formos prašymą ir savo galiojantį asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą;
c) kreipdamiesi paštu ar per pasiuntinį ir pateikdami: užpildytą ir pasirašytą nustatytos formos prašymą ir savo galiojančio asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopiją.
3. Ar QR kodo suteikimas ir jo būsenos patikrinimas bus nemokamas?
QR kodas suteikiamas ir jo būsena tikrinama nemokamai.
4. Kaip suteiktas QR kodas bus išsaugomas?
Asmenys, kuriems suteiktas QR kodas, bet kuriuo metu gali jį rasti prisijungę prie portalo adresu https://epaslaugos.ird.lt ir atsisiųsti jį į savo kompiuterį ar mobilų įrenginį, reikalui esant atsispausdinti.
5. Ar suteiktą QR kodą galima gauti popieriniu formatu?
QR kodo atvaizdavimo formą pdf formatu gali atsispaudanti pats asmuo arba, atvykęs į Informatikos ir ryšių departamentą, prašyti darbuotojų, atsakingų už asmenų aptarnavimą, atspausdinti QR kodo atvaizdavimo formą, arba, pateikęs prašymą paštu ar per pasiuntinį, prašyti atsiųsti popierinę QR kodo atvaizdavimo formą paštu.
6. Ar suteiktą QR kodą reikia periodiškai atnaujinti?
Suteikto QR kodo periodiškai atnaujinti nereikia. Jis yra unikalus, nekintantis ir gali būti asmens naudojamas, kol jo naudojimas asmeniui yra reikalingas.
Jeigu asmuo, kuriam išduotas QR kodas, pakeičia vardą ar pavardę, siekiant, kad QR kodo atvaizdavimo formoje būtų pateikiami aktualūs asmens duomenys, jis gali atnaujinti suteiktą QR kodą, prisijungęs prie portalo ir pakartotinai atsisiuntęs naują QR kodo atvaizdavimo formą arba atvykęs į Informatikos ir ryšių departamentą, arba atsiuntęs prašymą atnaujinti QR kodą paštu ar per pasiuntinį.
7. Per kiek laiko išduodamas QR kodas?
Pateikus prašymą per portalą ar atvykus į Informatikos ir ryšių departamentą ir Įtariamųjų, kaltinamųjų ir nuteistųjų registre nesant duomenų apie asmenį, siekiantį gauti QR kodą, QR kodas suformuojamas iš karto. Jei registre yra duomenų apie asmenį, siekiantį gauti QR kodą, sprendimas jį suformuoti ir QR kodas suformuojamas arba sprendimas atsisakyti jį suformuoti priimamas per 3 (tris) darbo dienas nuo užsakymo portale ar prašymo gavimo Informatikos ir ryšių departamente dienos. Jeigu sprendimui priimti reikia patikslinti ar papildyti registro duomenis, sprendimo priėmimo terminas gali būti pratęsiamas, bet ne ilgiau kaip iki 20 (dvidešimt) darbo dienų.
8. Kur galima patikrinti QR kodo galiojimą?
QR kodo galiojimą galima tikrinti portale adresu https://ird.lt/tikrinti
Būtinos tinkamo QR kodo patikrinimo sąlygos – interneto ryšys tikrinimui naudojamame įrenginyje, pačiame įrenginyje esanti (integruota) ar kartu su juo naudojama vaizdo kamera, galinti perduoti ja fiksuojamą vaizdą į tikrinimui naudojamą įrenginį. Tikrinimo procesas inicijuojamas tikrinimo įrenginiu (jame integruota ar prie jo prijungta vaizdo kamera), nuskaitant konkretų QR kodą.
9. Jeigu QR kodas negalioja, kokiu būdu jis gali būti atnaujinamas?
Jeigu QR kodas negalioja dėl to, kad asmuo atsisakė QR kodo, QR kodas atnaujinamas pateikus naują prašymą.
Jeigu QR kodas negalioja dėl Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų 30 straipsnio 1 dalyje nurodytų apribojimų, QR kodas gali būti atnaujintas tik pasikeitus teismo sprendimui, dėl kurio QR kodas buvo pripažintas negaliojančiu.
10. Ar reikalinga Įtariamųjų, kaltinamųjų ir nuteistųjų registro išduodama pažyma pagal Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų 30 straipsnio 1 dalį, kai asmuo turi suteiktą QR kodą?
Informatikos ir ryšių departamento išduodama pažyma pagal Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų 30 straipsnio 1 dalį pradėjus naudoti QR kodus bus nereikalinga.
Atkreipiame dėmesį, kad QR kodo užsakymas portale bus pasiekiamas kaip nauja paslauga – Teisėto darbo su vaikais (QR kodo) užsakymai. Prašymas pažymai užsakyti nėra prilyginamas prašymui QR kodui užsakyti.
11. Ar gali darbdavys, priimančioji organizacija, kitas juridinis asmuo, kuris pasitelkia asmenį teikti paslaugas ar kuriame asmuo ketina atlikti praktiką, stažuotis pateikti sąrašu savo darbuotojų prašymus dėl QK kodo suteikimo?
Dėl QR kodo suteikimo į Informatikos ir ryšių departamentą turi kreiptis pats asmuo, kuriam reikalingas QR kodas. Darbdavių prašymai išduoti pažymas nebus priimami.
12. Kur darbdavys, priimančioji organizacija, kitas juridinis asmuo, kuris pasitelkia asmenį teikti paslaugas ar kuriame asmuo ketina atlikti praktiką, stažuotis gali patikrinti QR kodo galiojimą?
QR kodo galiojimą galima tikrinti portale adresu https://ird.lt/tikrinti
Būtinos tinkamo QR kodo patikrinimo sąlygos – interneto ryšys tikrinimui naudojamame įrenginyje, pačiame įrenginyje esanti (integruota) ar kartu su juo naudojama vaizdo kamera, galinti perduoti ja fiksuojamą vaizdą į tikrinimui naudojamą įrenginį. Tikrinimo procesas inicijuojamas tikrinimo įrenginiu (jame integruota ar prie jo prijungta vaizdo kamera), nuskaitant konkretų QR kodą.
- Atlyginimas už Registro pažymą ar išrašą gali būti sumokėtas mokamuoju pavedimu:
Gavėjo pavadinimas – Informatikos ir ryšių departamentas;
Gavėjo kodas – 188774822;
Gavėjo sąskaita – LT317300010099475423;
Gavėjo bankas – AB Swedbank; Banko kodas – 73000; SWIFT kodas – Habalt 22;
Mokėjimo paskirtis – „TP“.
- Apmokėti galima užsakant pažyma ar išrašą Elektroninių paslaugų portale.
- Apmokėti galima atvykus asmeniškai į departamento priimamąjį banko mokėjimo kortele.
Daugiakalbės standartinės formos išdavimo tvarką reglamentuoja Europos Parlamento ir Tarybos 2016 m. liepos 6 d. reglamentas (ES) Nr. 2016/1191, kuriuo skatinamas laisvas piliečių judėjimas supaprastinant tam tikrų viešųjų dokumentų pateikimo Europos Sąjungoje reikalavimus ir iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) Nr. 1024/2012. Vadovaujantis reglamentu, teistumo nebuvimo faktą patvirtinančioms pažymoms, kai kartu su ja pateikiama ir daugiakalbė standartinė forma, kitoje Europos Sąjungos valstybėje narėje neturėtų būti taikomos jokios formos legalizavimo (apostilizavimo) procedūros.
Daugiakalbė standartinė forma išduodama dviem kalbomis – lietuvių kalba ir kitos Europos Sąjungos valstybės narės, kurioje bus pateikta Registro pažyma, oficialiąja kalba.
Pareiškėjas (Lietuvos Respublikos pilietis) ar jo atstovas kartu su Registro pažyma, kurios tikslas – „Užsienio valstybių įstaigoms (įmonėms, organizacijoms) dėl galiojančio teistumo“, gali užsakyti daugiakalbę standartinę formą, apie šį pageidavimą pažymėdamas prašymo formoje ir nurodydamas Europos Sąjungos valstybę narę, kurioje bus pateikta Registro pažyma ir tos valstybės oficialią kalbą.
Daugiakalbė standartinė forma išduodama tuo atveju, kai pareiškėjo atžvilgiu nėra priimtas ir įsiteisėjęs teismo apkaltinamasis nuosprendis ir nėra pradėtas ir atliekamas ikiteisminis tyrimas, kuriame pareiškėjui paskirta kardomoji priemonė.
Informacija teikiama nuorodoje:
Dokumentų valdymo bendroji informacinė sistema (DBSIS) – 500 įstaigų ir 60 tūkst. naudotojų vienijanti informacinė sistema. DBSIS skyriaus darbuotojai užtikrina DBSIS veikimą ir naudojimą pasitelkdami kiekvienoje įstaigoje dirbančius įstaigų paskyrų administratorius.
DBSIS skyrius neturi atskiroms įstaigoms dedikuotų darbuotojų/kuratorių.
- Jeigu esate DBSIS naudotojas ir turite klausimų dėl DBSIS, prašome kreiptis į savo įstaigos DBSIS paskyrą administruojančius arba dokumentų valdymą įstaigoje organizuojančius darbuotojus.
- Jeigu esate įstaigos DBSIS paskyros administratorius ir turite klausimų dėl DBSIS, prašome registruoti užklausą DBSIS pagalbos tarnyboje: https://helpdbsis.vrm.lt.
Jeigu nesate DBSIS paslaugų gavėjas ir turite klausimų dėl DBSIS, prašome kreiptis į DBSIS skyriaus vedėją.